Během projektu jsme se zaměřili na podporu sdružení rodičů handicapovaných dětí s cílem posílit síť rodičovských iniciativ v Čechách i na Moravě a nabídnout jim platformu pro spolupráci a pomoci jim se strategií zvyšování jejich účasti na politickém rozhodování. Snažili jsme se vytvořit prostor pro vzájemnou diskusi, spolupráci a poznání aktivit jiných sdružení. Za tímto účelem jsme zvolili formu workshopů a kulatých stolů.
Kulaté stoly
Naším cílem bylo posílení sítě rodičovských iniciativ v Čechách i na Moravě, a proto jsme se rozhodli uspořádat dva kulaté stoly jako formu úvodních setkání, jeden v Praze a jeden v Brně.
Celkem se konaly 2 kulaté stoly v termínech:
- 27. 2. 2014 – 1. kulatý stůl rodičovských iniciativ v Praze
- 3. 3. 2014 – 2. kulatý stůl rodičovských iniciativ v Brně
Kulaté stoly byly zaměřené na seznámení rodičovských iniciativ, prezentaci jejich zkušeností s účastí na rozhodování a tvorbě politiky v oblasti vzdělávání znevýhodněných dětí a formulaci jejich potřeb v souvislosti s účastí na rozhodování a tvorbě politiky.
27. února 2014 – 1. kulatý stůl rodičovských iniciativ
Na prvním společném setkání zájemců z řad rodičů v Praze proběhlo nejprve vzájemné seznámení a představení projektu Podpora rodičovských iniciativ a prezentace činnosti České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a Nadace Open Society Fund Praha. Účastníci kulatého stolu ocenili diskuzi se zástupkyní České školní inspekce, paní Marií Pickovou, ředitelkou odboru kanceláře úřadu, kdy se mohli zeptat na konkrétní záležitosti a postupy v jimi zažívaných situacích. Řešila se inspekční činnost – šetření stížností na podněty v případě konkrétního problému a plánovaná inspekční činnost, dále metody testování žáků, pozice asistentů pedagoga a další.
Následně Lenka Felcmanová představila novelu § 16 školského zákona a další chystané změny v legislativě.
O další příspěvek se postarali zástupci neziskové organizace Liga lidských práv, kteří představili „případ Erik“ týkající se soudního řízení o souhlasu se zřízením funkce asistenta pedagoga. Rovněž byl představen projekt „Férová škola“.
Následovala diskuze se zástupci ČOSIV, OSF a Ligy lidských práv nad možnostmi užší spolupráce v oblasti prosazování zájmů dětí se speciálními vzdělávacími potřeba a jejich rodičů.
3. března 2014 – 2. kulatý stůl rodičovských iniciativ
Druhé setkání zástupců občanských sdružení a rodičů se konalo v Brně. Na úvod proběhlo seznámení, představení projektu a prezentace činnosti České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a Nadace Open Society Fund Praha. Zástupci Ligy lidských práv hovořili o vybraných právních aspektech ve vztahu ke vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Následovala diskuze se zástupci ústředí České školní inspekce, která se velmi osvědčila v předchozím setkání, v rámci které se probíraly konkrétní dotazy účastníků. Závěrem byla diskuze se zástupci ČOSIV, OSF a Ligy lidských práv nad možnostmi užší spolupráce v oblasti prosazování zájmů dětí se speciálními vzdělávacími potřeba a jejich rodičů.
Workshopy
Po úvodních setkáních v Praze a v Brně následovaly dva workshopy věnované zvyšování kapacit rodičovských iniciativ. Workshopy byly zaměřené na lepší pochopení mezinárodních a českých právních předpisů týkajících se inkluzivního vzdělávání s důrazem na práva rodičů a dětí.
V rámci workshopů proběhla také prezentace dobré praxe. Druhý workshop byl zároveň závěrečným setkáním rodičovských iniciativ, na kterém zástupci českých a moravských iniciativ společně formulovali strategii jejich účasti na rozhodování na místní a celostátní úrovni. Všechna společná setkání měla za cíl podpořit účastníky, aby nalezli nové možnosti, jak zvýšit svou účast na rozhodování.
- 7. 5. 2014 – 1. workshop rodičovských iniciativ v Praze
- 19. 6. 2014 – 2. workshop rodičovských iniciativ/závěrečné setkání v Praze
7. květen 2014 – 1. workshop rodičovských iniciativ
Prvním hostem workshopu byl JUDr. Pavel Ptáčník z vládního výboru pro zdravotně postižené občany, který informoval zástupce rodičovských iniciativ o tom, že ČR ratifikovala Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. Prostor byl opět věnován i hodnocení novely § 16 školského zákona.
Dalším hostem workshopu byla Mgr. et Mgr. Aneta Plavinová z Rady vlády pro lidská práva, výboru pro práva dítěte. Workshop se zabýval právem dětí obecně, diskuze o změnách v oblasti sociálně-právní ochraně dětí a privilegované postavení Národní rady osob se zdravotním postižením.
19. červen 2014 – 2. workshop a zároveň závěrečné setkání rodičovských iniciativ v Praze
Druhý workshop přispěl ke zvyšování kapacit rodičovských iniciativ zejména příspěvkem paní Veroniky Doležilové z oblasti právního minima se zaměřením na správní řízení ve věci asistenta pedagoga a správní řízení k osobní asistenci.
Následovala diskuze se zástupkyní ministerstva práce a sociálních věcí, paní Kristýnou Mlejnkovou, z odboru sociálních služeb.
Zároveň došlo ke strategickému plánování platformy rodičovských skupin a iniciativ, brainstormingu návrhu na kampaň zakončeným plánem advokační činnosti a následných aktivit rodičovských iniciativ.
Výstupy ze společného setkávání rodičovských iniciativ
V rámci projektu byla vytvořena funkční databáze rodičovských iniciativ, která doposud v České republice chyběla. Databáze čítá 36 kontaktů, jednak na zástupce 15 sdružení a jednak na individuální rodiče.
Seznam spolupracujících sdružení
- Podej nám ruku
- Centrum pro rodinu a sociální péči, o.s.
- METODĚJ, o.s.
- Down syndrom, o.s.
- Cesta slunce, o.s.
- Modrá beruška
- Za lano
- Kopingova rodina Smečno
- Za sklem, o.s.
- ProCit, o.s.
- KLUB NADĚJE – Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, o.s.
- Národní sdružení PKU a jiných DMP
- o.s. D.R.A.K.
- Úsměvy, o.s.
- Willík, o.s.
Domníváme se, že se rodičovské iniciativy díky kulatým stolům a workshopům zdokonalily ve svých znalostech práva na vzdělávání svých dětí, došlo ke sdílení dobrých praxí a výměně zkušeností. Společná setkání přispěla k navázání spolupráce rodičovských iniciativ i po skončení projektu. Připravily se další kroky fungování rodičovských iniciativ, velmi významným výstupem je návrh kampaně Rodiče za inkluzi.
Galerie
[nggallery id=10]