Respekt Rozmanitost Rovnost Resilience
Podpora duševního zdraví dětí a adolescentů prostřednictvím zavádění komplexních vzdělávacích programů zaměřených na socioemoční učení a prevenci násilí v blízkých vztazích
- Číslo projektu: ZD-MGS1-020
- Období realizace: 3/2022–12/2023
- Programová oblast: ZD – Zdraví
- Finanční mechanismus: Fondy EHP 2014-2021
- Partneři:
Stručné shrnutí projektu:
Cílem projektu je podpora duševního zdraví v rámci školního vyučování a primární prevence násilí v blízkých vztazích. Projekt se zaměřuje na žáky od 1. ročníků ZŠ až po žáky posledních ročníků SŠ
Aktivity projektu:
- Adaptace metodik (Resilience, Rights And Respectfull Relationships) do českého vzdělávacího systému. Tato komplexní metodika vyvinutá v Austrálii zahrnuje 8 praktických příruček pro učitele. Zaměřuje se na socio-emoční učení a respektující vztahy. Témata jsou přizpůsobena pro různé stupně vzdělávání (od mateřských, přes základní až po střední školy). Využívá skutečnosti, že školy jsou často jediným místem, kde mají děti a adolescenti možnost získat povědomí o duševním zdraví, duševní hygieně, prevenci násilí v blízkých vztazích, genderu atd. Účinná vzdělávací metodika navazuje na stávající i nově plánované RVP (rámcové vzdělávací programy.
- Implementace adaptovaných metodik (RRRR) do výuky na 3 pilotních školách ve školním roce 2022-23 ve spolupráci s implementačními týmy pilotních škol.
- Adaptace filmu Všude dobře, doma nejlíp (Home sweet home) pro české prostředí, opatřený českým audiopopisem a titulky. K filmu bude vytvořena terapeuticko-vzdělávací metodika, která zprostředkovává základní informace dotýkající se problematiky domácího násilí a poskytuje kompetence k využívání tohoto snímku k preventivním, osvětovým, terapeutickým a vzdělávacím účelům. Film a metodika jsou určeny žákům ZŠ a SŠ ve věku 13–19 let. Realizace aktivity bude probíhat ve spolupráci s norským partnerem ATV a partnerským centrem Locika.
Cíle projektu jsou v souladu se Strategií reformy psychiatrické péče v ČR, Strategií vzdělávací politiky ČR pro období 2030+ a metodickými dokumenty reagujícími na výjimečnou situaci celosvětové pandemie.
Projektový tým:
- Mgr. Veronika Bačová (managerka projektu)
- Bc. Magdalena Olšanová (produkce)
- Mgr. Petra Saňáková (expert)
Tento projekt je financovaný z fondů EHP 2014 – 2021, jejichž prostřednictvím přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy.
www.eeagrants.org
Aktuality o vzdělávacích programech zaměřených na podporu duševního zdraví dětí a dospívajících