Analýza nálepkování dětí diagnózou mentální postižení v ČR
Ashoka vyhodnotila práci ČOSIV jako příklad dobré praxe

Ashoka oceňuje systematickou činnost ČOSIV v oblasti vyrovnávání nerovností ve vzdělávacích příležitostech dětí a podpory inkluzivního vzdělávání v českých školách a vyhodnocuje ji jako příklad dobré praxe v dosahování potřebných systémových změn ve vzdělávání.
Ashoka je přední mezinárodní organizace, která od roku 1980 po celém světě vyhledává, propojuje a podporuje sociální inovátory. Cílí na inovativní řešení přinášející společenskou prospěšnost a reagující na sociální a environmentální výzvy dneška.
Případová studie o práci naší organizace byla zpracována do aktuální publikace SYSTEMIC AND EMPOWERING (SOCIAL ENTREPRENEURSHIP IN THE TIME OF PHILANTHROCAPITALISM), May 2020. Jejím cílem je inspirace, sdílení příkladů z praxe a podpora sociálních inovátorů napříč kontinenty. Analýza případové studie České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a její předsedkyně Kláry Laurenčíkové, kterou najdete na stránkách 36 – 41, poukazuje zejména na komplexnost realizace systémové změny a její dopady na systémovou podporu vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v českých školách.
„Případová studie ČOSIV popisuje způsob, jakým se sociální akční skupiny zaměřují na zlepšování stávajících veřejných regulačních a legislativních systémů, aby zajistily rovný přístup ke kvalitním veřejným službám“.
Platforma ČOSIV sdružuje neziskové organizace, zástupce akademické obce, škol, rodičů a osob se speciálními vzdělávacími potřebami a dlouhodobě v České republice podporuje změny směřující k vyšší spravedlivosti ve vzdělávání. Cílí na celkovou podporu a osvětu inkluzivního vzdělávání založenou na datech a zajištění zdrojů, zvyšování kapacit a metodické podpoře pro školy tak, aby byly vytvořeny vhodné podmínky pro poskytování kvalitního vzdělávání všem dětem bez rozdílu. Tedy také dětem se speciálními vzdělávacími potřebami i dětem nadaným, které potřebují ke vzdělávání zvýšenou podporu. ČOSIV usiluje o rovný a spravedlivý přístup ke kvalitnímu vzdělání pro všechny děti, žáky a studenty bez ohledu na jejich socioekonomické zázemí, životní podmínky, původ, kulturní prostředí nebo zdravotní stav. Cílem ČOSIV je, aby každé dítě zažilo ve škole přijetí a úspěch a mohlo naplno rozvinout svůj vzdělávací potenciál. Jednou z mnoha aktivit, kterými se ČOSIV snaží své vize dosáhnout je transformace legislativních, finančních a kapacitních podmínek, které umožní implementaci inkluzivního prostředí ve všech českých školách.
Autismus – průvodce a pracovní knihy – publikace

Jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra. Komplexní manuál a rádce při realizaci inkluzivního vzdělávání pro pedagogy, terapeuty a rodiče. (Pokračování textu…)
Autismus v edukační praxi – publikace

Kniha je určena především rodičům dětí s autismem. Své si v ní najdou také jejich rodiny, učitelé, asistenti pedagoga, studenti nejrůznějších oborů, do kterých problematika autismu spadá, sympatizanti i široká veřejnost, které může pomoci k lepšímu porozumění autismu. (Pokračování textu…)
Až se sejdeme ve škole

Materiál Až se sejdeme ve škole – krizový plán (PDF) pro mateřské, základní a střední školy k návratu dětí do škol po izolaci, spojené s pandemií onemocnění Covid – 19, vznikl ve spolupráci mateřské školy a jeslí Bambíno a základní školy Square, za podpory Poradny Vigvam. Záštitu nad dokumentem převzaly Odborná společnost pro prevenci rizikového chování, OSPRCH, z.s., Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, ČOSIV, z.s., Asociace Montessori ČR, Asociace malých inovativních škol a Férová škola.
“Záměrem bylo vytvořit materiál, který bude sloužit jako podpora pedagogů při reakcích na možné rozpoložení dětí a žáků při jejich návratu. Vnímáme jako důležité, aby učitelé věděli, kdy mohou očekávat propady v chování a prožívání svém i žáků v průběhu dalšího roku, a mohli na ně adekvátně reagovat, a do jisté míry jim předcházet. Na základě zkušeností z krizové práce přikládáme časovou posloupnost, která popisuje, jak obvykle přichází změny v prožívání i chování. Pokud s těmito proměnnými budeme dopředu počítat a připravíme si na tato období jasný plán co dělat a nedělat, může to přispět ke zvýšení pocitu bezpečí a rychlejší adaptaci na situaci. Materiál obsahuje významná časová období s popisem jejich specifik, zdůrazňujících, na co se při práci se třídou zaměřit, a návrhy
možných aktivit pro tato období. Zároveň jsou zohledňována specifika školního roku a plynutí času s ohledem na prázdniny. Dále jsou v materiálu návrhy na aktivity členěné podle jednotlivých věkových skupin. Je důležité dodat, že každá věková skupina, ke které se materiál vztahuje, má také své významné téma, které v souvislosti s uzavřením škol vystupuje do popředí více než u ostatních skupin. U dětí v mateřských školách nelze předpokládat, že byly mezi sebou nebo s dospělými ve virtuálním kontaktu, což může mít za důsledek, že jejich návrat bude kompletně novou adaptací. U žáků základních a středních škol lze předpokládat, že vzájemný kontakt ve virtuálním světě jim mohl poskytnout
ještě užší a bližší formu setkávání než standardní bytí ve škole. Zároveň se v těchto skupinách významně objevuje téma zátěže spojené se školními výsledky, s ohledem na ukončení školy, přijímací zkoušky atd.
Dokument obsahuje jak teoretické, tak i praktické informace. Byl tvořen tak, aby jeho části byly vhodné k tisku, k dopisování poznámek a pro praktické využití. Nebylo naším cílem, aby se jednalo o akademický, studijní dokument.”
Co (ne)mění systém podpůrných opatření od září 2016 – infografiky
Doporučení k testování dětí ve škole

TESTUJEME SE, ABY VE ŠKOLE BYLO BEZPEČNO, CO DOPORUČUJEME? (PDF)
Při testování dětí ve škole ošetřete psychickou pohodu a komunikaci s dítětem-žákem: před, v průběhu i po samotném testování.
- Informujte dítě srozumitelně a přiměřeně jeho věku, o co se jedná a proč je testování nezbytné. Např. „Jak jsi asi slyšel/a, budeme se teď testovat. Není to nijak složité. Zvládneš to dobře. Podívej, je to taková štětička, jako když si člověk čistí uši. Dáš si jí jenom na kraj nosu, dovnitř a napočítáš pět otočení a teď to stejné ve druhé dírce. Tadyhle to dáme na papírek a počkáme spolu všichni na výsledek.“
- Povzbuďte dítě a rozptylte jeho obavy a strach, vysvětlete mu, že to může být nepříjemné, ale opravdu jen chvilku. Např. „Některé děti říkají, že je to trochu lechtá, tak jsem zvědavý/zvědavá, jak to budeš mít ty. Zvláštní, když člověk něco zažívá poprvé, viď. Já už
jsem to dneska taky zažil/a, je to jako když si štětičkou vytíráš ucho nebo se dloubeš v nose.“ Nebo: „Ani to nebolí, spíš je to zvláštní, jako když se děje něco poprvé, co člověk ještě nikdy nezažil. Většina dětí říká, že je štětičky lechtají.”
- Odpovídejte dítěti na všechny související dotazy. Např. „Ano, kdyby test vyšel pozitivní, zavolali bychom vašim, nešel/nešla bys do školy, jak říkáš, a jeli byste ještě na jeden potvrzovací test do nemocnice. A tam by se vidělo, jestli by vyšel zase pozitivní, když tak bys byl/a dalších 10 dní doma. Pokud by vyšel negativní, tak hned jak by vám zítra domů přišly výsledky, mohl/a bys zase do školy chodit.“
- Citlivě dítě informujte o výsledku testování a dalších krocích. Např. „Tak tenhle test ukazuje dvě čárky a znamená to, že je pozitivní. Kvůli tomu vlastně to testování děláme, aby se na tyhle dvě čárky mohlo přijít. Takže je dobrá zpráva, že ty testy dělají svoji práci. Teď ti řeknu, jak
věci budou. Zavoláme spolu vašim a domluvíme se, kdo z rodiny si pro tebe přijede. A do té doby tady máme hernu/knížky/kreslení a já/tady paní učitelka/asistentka Jiřinka s tebou na ně počkáme.“
POZITIVNÍ VÝSLEDEK?
V případě pozitivního nálezu nastavte citlivou komunikaci a přístup k dítěti, umožněte mu počkat na příchod rodiny v bezpečném prostředí a s podporou. Zabraňte případné stigmatizaci.
- Informujte dítě srozumitelně a citlivě o pozitivním nálezu testování. Buďte si vědomi toho, že každé dítě může takovou informaci prožívat různě, tedy v klidu, ale i s velkou úzkostí až panikou. V případě paniky, která se projevuje na dechu dítěte, volte krátké jednoduché věty. Pomozte dítěti dobře si sednout: „Pojď si tady sednout“. Nechte ho zatlačit silou do zad i do plosek noh: „Opři se do zad a zatlač nohama do země“ a soustředit se na dýchání. Ukazujete mu hlasitý nádech a o něco delší výdech: „Budeme dýchat společně nádech a výdech, jde ti to výborně, a znovu“, „je to krátká chvíle a už je to skoro pryč“.
- Jsou to chvíle, v nichž děti často jednají nápodobou. Udržte klid a jděte příkladem. Podle situace vyzkoušejte, zda se dítě cítí lépe, když: s ním udržujete oční kontakt, máte tvář ve výšce jeho tváře, ukazujete hlasitý nádech a o něco delší pořádný výdech. Chvíle paniky bývá intenzivní, ale krátká. Pochvalte dítě, že situaci tak rychle zvládlo.
- Vysvětlete, že v případě dětí onemocnění obvykle nemá silný průběh, povzbuďte ho, že to určitě zvládne a brzy zase bude zdravé zpět ve škole. Např. „Měl/a jsi někdy rýmu? A zmizela potom? Úplně? To je zvláštní, že jo, jak je lidské tělo silné a že se dokáže samo zase uzdravit. Že jsme tak dobře v těle zařízení.“
- Informujte dítě, že vir je v této době hodně rozšířený a že dítě nemůže za to, že se také nakazilo. Např. „V tuhle chvíli vlastně ani nevím určitě, jestli opravdu máš covid, to je takový zjišťovací předskokan. Víš už, kolik lidí si tím prošlo? Teď je spíš náhoda, když se s koronavirem někdo ještě nepotkal.“
- Umožněte dítěti počkat na příjezd rodičů v příjemném prostředí, ideálně s podporou další známé dospělé osoby, a nabídněte mu po tento čas rozptýlení (čtení, kreslení, poslech hudby či pohádku), psychickou podporu a občerstvení (voda, svačinka).
Zvláště děti, které silně vnímají nekomfort absence blízké osoby při testování, je třeba citlivě podpořit. Obecně vždy pomáhá seznámit děti předem s tím, kde, kdy a jak co probíhá. Pokud to zvládnete, natočte krátké „instruktážní“ video v prostorách, kde k testování bude reálně docházet. Aby si děti, ale i jejich rodiče mohli představit, co je čeká (místo, rozestupy, pomáhající osoby). Video zveřejněte na webu školy nebo Facebooku.
- Vysvětlete srozumitelně a klidně dítěti i rodiči, jakou formou zůstane škola v kontaktu a jaké služby a aktivity lze využít online (např. online vyučování, online družina, tištěné materiály, výpůjčky knih). Tyto informace vyvěste také na webu školy nebo je předejte rodičům vytištěné na papíře při předávání dítěte.
- Zajistěte možnost psychické podpory ihned i v průběhu karantény a informujte o ní. Např. „Kdyby ti bylo smutno nebo bys potřeboval/a s čímkoliv pomoct, tady na kartičce máš spojení na paní školní psycholožku, paní učitelku, paní asistentku…“
- Přistupujte k dítěti nejen přiměřeně k věku, ale především k aktuální psychické kondici a rovněž ve vazbě na jeho sociální či kulturní zázemí. Komunikujeme především vlídně, citlivě a srozumitelně. Připravte se na případnou nutnost specifické komunikace k dětem s odlišným mateřským jazykem či narušenou komunikační schopností, například pomocí připraveného základního komunikačního setu a informací v mateřském jazyce nebo preferovaném komunikačním systému dítěte/rodiny.
- Mluvte ve třídě o situaci, kdy někomu vyjdou testy pozitivně. Zdůrazněte normálnost této situace. Děje se něco celosvětově. Jsme toho součástí. Člověk si může připadat nepříjemně, když se liší od ostatních. Zdůrazněte přirozenost, fakt, že si onemocnění nevybíráme. Důležitost dobré nálady a držení se v dobré kondici. Protože nikdo nevíme, kdo, kdy a zdali COVID-19 onemocnění dostaneme, můžeme preventivně více dbát na životosprávu. Dostatečně spát. Dobře jíst. Mít dostatek pohybu. Pečovat o dobrou náladu sebe i našich blízkých. A tím preventivně pomáhat své imunitě. Je to důležité a je to něco, co máme ve svých rukou. Zařaďte více přestávek v hodinách, krátká protažení, vědomá nadechnutí. Povzbuďte děti, aby komunikovali s těmi, kdo jsou v karanténě. Tahle situace se bude bohužel ve třídě velmi pravděpodobně četně opakovat.
- Vedení školy by mělo uspořádat (online) schůzku se všemi zaměstnanci. Předestřete možnosti, které jako škola reálně máte, a seznamte se s konkrétními postupy a přístupem, které ve Vaší škole budete realizovat. Nechte prostor pro sdílení obav, pro dotazy i sdílení informací a zkušeností z jiných škol. Obdobnou (online) schůzku nabídněte rodičům.
Děkujeme za to, že se zajímáte, jak tuto novou situaci funkčně uchopit. Přejeme Vám, abyste ve Vaší škole nacházeli ta nejlepší řešení. Děkujeme za potřebnou práci, kterou děláte.
Další informace k testování najdete na: https://testovani.edu.cz/
Doporučení připravil Národní pedagogický institut ve spolupráci s Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání.
Doporučení k zajištění podpory při přechodu speciálních škol na distanční vzdělávání

DOPORUČENÍ K ZAJIŠTĚNÍ PODPORY PŘI PŘECHODU SPECIÁLNÍCH ŠKOL NA DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ (PDF)
Základní školy zřízené podle § 16 odst. 9 školského zákona (tzv. speciální) zůstaly v provozu i v době mimořádných opatření a přechodu většiny škol na vzdělávání distančním způsobem. Důvodem zachování prezenčního provozu byla především potřeba intenzivnější individualizované podpory dětí s těžšími hendikepy ve vzdělávání. Ta zároveň zvyšuje celkovou zátěž jejich rodin, která už je beztak veliká v důsledku zajišťování každodenní nepřetržité péče. Chtěli bychom všem pracovníkům speciálních škol poděkovat za jejich úsilí a nasazení v těchto nelehkých dobách.
Situace v České republice je však aktuálně natolik kritická a zároveň odlišná od jarní vlny pandemie. Dramaticky stoupající počet nakažených i vysoká smrtnost kvůli COVID-19 jsou alarmující. Ochrana života a zdraví všech zúčastněných musí být na prvním místě a je nutné na současnou epidemiologickou situaci reagovat adekvátně a flexibilně.
Žádáme Ministerstvo školství a vládu, aby na základě aktuální epidemiologické situace zajistili žákům speciálních škol a jejich rodinám maximální možnou podporu nejen při vzdělávání distanční způsobem a současně dočasně omezili prezenční provoz speciálních škol po nezbytně nutnou dobu. K zajištění podpory doporučujeme zejména:
-
Ze strany státu:
Zavření speciálních škol omezit jen na dobu nezbytnou
Speciální školy by měly být vzhledem k aktuální situaci uzavřeny a zůstat zavřené jen po dobu z bezpečnostního hlediska nezbytně nutnou. Jejich opětovné otevření by se mělo plánovat hned v prvních vlnách rozvolňovacích opatření. Po znovuotevření by zároveň rodičům mělo být umožněno rozhodnout, zda pro své dítě nadále preferují distanční či prezenční vzdělávání bez ohrožení jejich nároku na ošetřovné. Také pedagogickým pracovníkům s vyšším rizikem nákazy a negativních následků viru COVID-19 by mělo být umožněno i nadále pracovat distančně (například realizovat distanční výuku skupin dětí, které se budou vzdělávat distančním způsobem, realizovat podpůrné a přípravné činnosti pro kolegy ve školách, plnit jiné činnosti dle zadání ředitele školy).
Zajistit zvýšenou podporu dětí a rodin při distančním vzdělávání
Doporučujeme ve speciálních školách nejen umožnit distanční vzdělávání žáků, ale zároveň umožnit, doporučit a systémově zajišťovat alternativní možnosti zvýšené podpory dětem a jejich rodinám v oblasti školských i sociálních služeb. Mimo současné kapacity těchto služeb by se mohli aktivně zapojit také studenti středních pedagogických škol a pedagogických fakult například v rámci plnění speciálně pedagogických předmětů a praxí. Děti navštěvující speciální školy potřebují zvýšenou podporu ve vzdělávání nad rámec obvyklé online výuky. Potřebují individuální cílenou podporu ve vzdělávání, kterou lze realizovat i ve spolupráci se sociálními službami.
Zajistit celkovou podporu rodin
Rodiče dětí s vážnějšími zdravotními hendikepy musí zajistit nejen vzdělávání, ale také nepřetržitou a vyčerpávající péči o své dítě, na kterou bez obvyklých služeb zůstávají osamocení. Z šetření Aliance pro individualizovanou podporu mapujícího Dopady pandemie covid-19 na osoby se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním a jejich pečující v ČR vyplývá, že v průběhu první vlny pandemie zůstala veškerá péče většinou na pečujících osobách a rodinách. Rodiny byly výrazně přetížené a osoby se zdravotním postižením i pečující velmi negativně pociťovali výpadek všech běžně dostupných a využívaných služeb (zdravotních, sociálních a školských). Obdobná situace by se již neměla opakovat. Pro pečující musí zůstat k dispozici alespoň základní podpůrné služby například osobní asistence, odlehčovací služby, sociálně aktivizační služby apod.
Zajistit nárok rodičů na ošetřovné
Doporučujeme, aby všichni rodiče dětí navštěvujících speciální školy, které mají zvýšené nároky na podporu ze strany rodiny, měli nárok na ošetřovné bez limitu věku dítěte po celou dobu trvání distančního vzdělávání. Zaměstnaní rodiče (včetně rodičů pracujících na DPP a DPČ) dětí do věku 10 let mají aktuálně nárok na ošetřovné ve schválené výši 70 % vyměřovacího základu. Na ošetřovné budou mít nárok i OSVČ, a to zpětně na základě výzvy, která bude zveřejněna na začátku listopadu. Rodiče dětí pečujících o dítě se zdravotním postižením mají nárok na ošetřovné bez věkové hranice 10 let věku dítěte.
-
Ze strany speciálních škol:
Zajistit zvýšenou podporu dětí a rodin při distančním vzdělávání
Zmapovat aktuální potřeby dětí a jejich rodin a pružně na ně reagovat. Zajistit vzdělávání a kontinuitu v poskytování přiznaných podpůrných opatření v souladu s Metodickým doporučením MŠMT ke vzdělávání distančním způsobem i nad jeho rámec. Pracovat s dětmi i v distančním režimu především individuálně. Tam, kde není s dítětem z důvodu jeho znevýhodnění možná online komunikace a výuka, zajistit osobní podporu dětí v jejich přirozeném prostředí nebo v prostorách školy za dodržení bezpečnostních opatření.
Informovat rodiny o možnosti využití poradenské služby školy
Vzdělávání dětí se SVP v distančním režimu je specifické a výrazně náročnější. Rodičům k němu obvykle v různé míře schází potřebné dovednosti, vzdělání, pomůcky i vybavení. Informujte rodiče, na koho se mohou se svými dotazy a žádostmi o podporu obracet. K dispozici by jim měli být pracovníci školního poradenského pracoviště nebo školského poradenského zařízení i pedagogové jejich dětí.
Zapůjčit dětem speciální učebnice a pomůcky
Děti se SVP ve školách využívají ke vzdělávání řadu speciálních učebnic a speciálních a kompenzačních pomůcek. Je vhodné alespoň ty, které jsou pro vzdělávání dítěte stěžejní, rodině na dobu vzdělávání distančním způsobem zapůjčit do domácího prostředí (například na základě smlouvy o výpůjčce).
Neponechat žádné dítě bez kontaktu se školou
Některé děti, zejména ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí, nemají k dispozici techniku pro online komunikaci a výuku, přičemž jim i jejich rodičům mohou také scházet kompetence k jejímu užívání. Některé děti nemají v rodině podporu ke vzdělávání. Školy si již na jaře zmapovaly, o které děti se jedná, a aktuálně je třeba jim zajistit zvýšenou podporu pro vzdělávání distančním způsobem. Zapůjčit potřebnou techniku a připojení včetně edukace jak s ní zacházet, zajistit jiný vhodný či doplňující způsob komunikace a vzdělávání dítěte a/nebo podpořit ho osobními návštěvami či využít spolupráce se sociálními službami.
Spolupracovat se sociálními službami a dobrovolníky
Speciální školy nejsou v podpoře znevýhodněných dětí samy. Mohou spolupracovat s dostupnými sociálními službami. Při podpoře a vzdělávání dětí se zdravotními hendikepy je vhodné spolupracovat například se službami osobní asistence nebo respitními službami, při podpoře socioekonomicky znevýhodněných dětí pak zejména se sociálně aktivizačními službami a nízkoprahovými zařízeními. Školy také mohou aktivně vyhledávat dobrovolníky z řad studentů pedagogických škol a fakult či například skautů a využít spolupráce s nimi.
-
Ze strany aktérů vzdělávání:
Dbát na prevenci a posilovat imunitu
Z dostupných studií vyplývá, že dobrou prevencí i podporou snižující negativní dopady viru na lidský organismus, je pravidelný příjem vitaminu D, C a zinku. Vedle pohybu na čerstvém vzduchu a lehké stravy zvažte pravidelné užívání vitamínů a minerálů ze strany pedagogů i dětí docházejících do školy.
Vnímat potřeby dítěte a nastavit bezpečné prostředí
Také pro děti je současná situace náročná. Pomozte jim zvládat stres. Mluvte s nimi o aktuální situaci, naslouchejte, věnujte jim čas a pozornost a maximálně je podporujte. Pečujte o dobré vztahy a klima. Distanční vzdělávání umožňuje individualizovat a pružně reagovat na celkové i aktuální potřeby dítěte. Vycházejte ze zájmu dítěte a jeho schopnosti se soustředit. Výuku prokládejte odpočinkem, relaxací a pohybem. Využít můžete také relaxační a manipulační pomůcky. Využívejte k učení také hry a praktické domácí činnosti. Více tipů k distančnímu vzdělávání pro rodiče dětí najdete v našem Desateru nejen pro rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.
Umět požádat o pomoc
Bezplatnou psychologickou pomoc pro pedagogy i rodiče řešící obtížné situace v důsledku koronakrize nabízí NPI ČR na webu na podporu společného vzdělávání Zapojme všechny. Online psychologické poradenství pro pomáhající profese poskytuje také Sociální klinika. Pro konzultaci svých obtíží můžete využít také osvědčené nonstop linky důvěry.
Doporučení veřejné ochránkyně práv k rovnému přístupu k povinné školní docházce

Sdílíme aktualizované doporučení veřejné ochránkyně práv k rovnému přístupu k povinné školní docházce, které je určeno ředitelkám a ředitelům základních škol, krajským úřadům, České školní inspekci, představitelům samospráv a široké veřejnosti (zejména rodičům budoucích prvňáčků) a informační leták pro rodiče. (Pokračování textu…)
Formativní hodnocení ve výuce – publikace

Publikace se zabývá formativním hodnocením ve škole. Jedná se o kvalitativní hodnocení, jehož účelem je přinést žákům užitečnou informaci o jejich aktuálním stavu vědomostí a dovednostní s cílem zlepšit jejich výsledky a naučit žáky přijímat hodnocení jako přirozenou součást života. (Pokračování textu…)
HEZKY ČESKY – nová metodika pro výuku žáků-cizinců

Národní institut dalšího vzdělávání (NIDV) vydal soubor materiálů na podporu výuky českého jazyka pro cizince na úrovni začátečník. Metodika obsahuje pracovní listy s tematicky uspořádanými lekcemi a metodické pokyny – HEZKY ČESKY – autorkou metodiky je Jana Táborková.
Metodika ke stažení ZDE.
Infografiky ČOSIV
Informace MŠMT k předškolnímu vzdělávání

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo informační materiály ke změnám v předškolním vzdělávání, které souvisí s novelou školského zákona. (Pokračování textu…)
Informační leták pro rodiče k zápisům do MŠ a ZŠ

Sdílíme informační leták veřejné ochránkyně práv – informace pro rodiče o tom, jak posoudit, zda je přístup ředitele či školy při zápisech do základních i mateřských škol v souladu se zákonem, případně, jak postupovat dál, pokud není; jaká škola je spádová; informace o povinné předškolní docházce pro 5-leté děti; nabídka, kde hledat pomoc. Informační leták je k dispozici v češtině i v romštině.
Informační zdroje k inkluzi
Objektivní informace pro přehled o nových změnách:
Pro získání informací o problematice úpravy očekávaných výstupů ze vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením doporučujeme prostudování pracovní verze upraveného Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, který je zveřejněn ZDE.
Vyhlášku 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných upravující nová pravidla pro poskytování podpůrných opatření ve školách naleznete např. ZDE.
Informace o tom, kde a jakou formou a v jakých počtech jsou vzděláváni žáci s lehkým mentálním postižením naleznete v analýze zveřejněné ZDE.
Informace např. o tom, že žáci s lehkým mentálním postižením se v rámci oborů středního vzdělávání kategorie E nejčastěji vzdělávají v oboru 65 Gastronomie, hotelnictví a turismus, jehož medián mzdy je nižší, než u řady pozic, které lze vykonávat pouze se základním vzděláním, naleznete v analýze zveřejněné ZDE.
Inkluzivní pedagogika – publikace

Publikace přináší aktualizovaný a doplněný náhled na inkluzivní pedagogiku v souvislosti se změnami a novinkami ve školské legislativě. Kniha přináší reflexi legislativních změn za poslední roky, zohledňuje výsledky výzkumů a dosavadní zkušenosti, dále přináší vymezení inkluzivní pedagogiky a jejího paradigmatu, pojednává o inkluzivní didaktice a dalších oblastech. (Pokračování textu…)
Kontakty pomoci

Krizové linky
Děti
- Linka bezpečí: 116 111
- Linka důvěry Dětského krizového centra: 777 715 215, 241 484 149
- Krizová linka SOS centra Diakonie: 800 567 567
- Centrum pro zneužívané a týrané děti SPONDEA: 541 235 511, 608 118 088
- Linka Centra Locika pro děti ohrožené domácím násilí: 734 441 233
Rodiče
- Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000
- Rodičovská linka (Sdružení Linky bezpečí): 606 021 021
- Linka pro mámy a táty (Aperio): 739 416 408
- Krizové centrum pro děti a rodinu: 778 111 282
- Linka podpory pro rodiče a pečující osoby (Společnost pro ranou péči): 601 541 780
- Psychologická podpora pro rodiny se sluchovým postižením: 605 100 400, 734 674 853
- Linka EDA: 800 405 060 (zejména pro rodiče a blízké dětí s postižením, vážnou diagnózou či po úrazu)
Pomáhající profese
- Sociální klinika, Psychologická pomoc pro pomáhající profese: 733 644 268
- Linka první psychické pomoci 116 123
- Linka kolegiální podpory: 607 400 591, 720 219 618
Oběti domácího násilí
- Linka pomoci obětem domácího násilí Bílý kruh bezpečí: 116 006
- Linka pomoci obětem domácího a sexuálního násilí PROFEM: 608 222 277
- SOS linka Centra ROSA: 602 246 102
- Linka Centra Locika pro děti ohrožené domácím násilí: 734 441 233
- Linka pomoci obětem domácího násilí Persefona: 737 834 345
- Poradna Justýna pro oběti předsudečného násilí (InIUSTITIA) (i pro osoby, kteří byli napadeni pro domnělý či faktický zdravotní stav – lidé COVID pozitivní): 773 177 636
- Adresář kontaktů na pomoc osobám ohroženým násilím CSSP
Další linky
- Linky důvěry ČR, dle krajů
- Telefonní informační a krizové linky a online pomoc MVČR
- Odborné poradny a infolinky sítě Charita ČR
- Informační linka ke koronaviru: 1221
- Linky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370
- Linka pro ředitele škol: 771 139 410
- Linka MŠMT pro dotazy, týkající se koronaviru: 773 752 601, 723 447 114, 770 158 757, 773 750 351
Online pomoc
- Psychologická pomoc pedagogům i rodičům zapojme všechny
- Online psychologické poradenství pro pomáhající profese Sociální klinika
- Online krizové konzultace #delamcomuzu
- Terapie online Nejste na to sami
- Online poradna pro děti a rodiče
- Krizová intervence a chat poradna SOS Centrum Diakonie
- Duševní podpora Charita ČR
- Psychologickápodpora pro rodiny s dítětem se sluchovým postižením a pro dospělé neslyšící Tamtam
- Mobilní aplikace Nepanikař
- Kde hledat pomoc Nevypusť duši
- Koordinace dobrovolníků Pomůžeme.si
- Virtuální sestra Anežka zodpoví dotazy ke koronaviru MZČR
Sociální a krizové služby
- Registr poskytovatelů sociálních služeb
- Katalog poradenství MPSV Právo na dětství
- Centrum sociálních služeb Praha
- Centrum Locika, pomoc pro děti ohrožené domácím násilím
- Dům tří přání, pomoc dětem a rodinám v náročné životní situaci
- Krizové centrum pro děti a rodinu
- Poradna VIGVAM, podpora po ztrátě blízkého člověka
Finanční a materiální pomoc
- Hmotná nouze
- Nájemné – příspěvky
- Ošetřovné pro zaměstnance, DPP/DPČ
- Ošetřovné pro OSVČ
- Finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění covid-19 a s tím spojenými vládními opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb Charita ČR
- Veřejná sbírka určená lidem v nouzi, která zasáhla koronavirová pandemie Diakonie ČCE
- Sbírka, nákup pro rodinu samoživitelů Z nesnáze 21
- Pomoc samoživitelům Klub svobodných matek
- Potravinové banky
IT vybavení a internetové připojení
- Zajištění počítačů a internetového připojení do rodin Česko.Digital
- Počítače dětem Mironet
- Počítače dětem Nadace Nova
- Data zdarma T-mobile
Doučování
- Dobrovolnický projekt on-line doučování Pomáháme on-line
- Studenti VŠ pomáhají žákům ZŠ Zapojmevšechny.cz
- Nabídka doučování Studenti studentům
- Pedagogická fakulta UJEP pomáhá s doučováním
- Doučování dětem a žákům, kterým jazyková bariéra brání v zapojení do výuky META
- Formulář pro zájemce o konzultaci online
- Doučování dětí cizinců Centre for integration of foreigners
- Doučování žáků migrantů SIMI
Podpora dětí se SVP a dětí se sociálním znevýhodněním
- Desatero nejen pro rodiče dětí se SVP
- Distanční vzdělávání u žáků se sociálním znevýhodněním
- Co můžeme udělat pro děti, které jsou off-line
- Možnosti podpory vzdělávání sociálně vyloučených žáků
- Jak dnes poskytovat podpůrná opatření webinář NPI
- Jak dnes může škola podpořit rodiče dětí se SVP webinář NPI
Metodická podpora pro ředitele, učitele a rodiče
- Jednotný komunitní portál o vzdělávání MŠMT a NPI edu
- Opatření PES pro školství
- Metodika MŠMT pro vzdělávání distančním způsobem
- Metodika Ministerstva zdravotnictví pro nařizování karantény ve školách
- Manuál k provozu škol
- Informace k provozu škol a školských zařízení (od 18.11. 2020)
- Doporučené postupy pro školy v období vzdělávání na dálku
- Doporučení ČŠI pro organizaci vzdělávání a práci se vzdělávacím obsahem ve školním roce 2020/2021
- Metodická konzultace k distančnímu vzdělávání ČŠI
- Aktuální doporučení a nástroje pro vzdělávání dětí nejen na dálku ucimenadialku.sk
- Doporučení SKAV školám k online výuce
- Podpora škol v on-line vzdělávání
- Komunikační nástroje
- Jak na online vzdělávání
- Zásady vzdělávání na dálku
- Soubor tipů na online vzdělávání
- Desatero ředitele školy v době krize
- 15 zásad online pedagogiky
- Čtyři principy výuky v online prostoru
- Zpětná vazba při online výuce
- webináře systematické podpory SYPO
- Nabídka lekcí do výuky
- Učebnice a vzdělávací materiály pro školy
- Zdroje pro online vzdělávání Times Educational Supplement
- Seznam výukových aplikací a platforem pro školy, učitele i rodiče
- Vzdělávací aplikace pro práci s historickými prameny
- Audiovizuální výukový portál pro rodiče a učitele
- NOD ACADEMY, Společný projekt Divadla NoD a Národního pedagogického institutu
- Doporučení pro školní poradní kruhy
- Rozcestník pro online výuku Učit on-line
- Rozcestník různých výukových zdrojů Otevřené vzdělávání
- Rozcestník vzdělávacích zdrojů Perpetuum
- Rozcestník MŠMT pro on-line vzdělávání #NaDálku
- Zprovozění online výuku na školách učímeonline
- Metodický portál Inspirace a zkušenosti učitelů RVP
- Rozcestník Jihomoravského kraje, užitečné odkazy pro online vzdělávání
- Evropská komise Coronavirus: online learning resources
- Informace a zdroje k samostudiu Studenti sobě
- Studenti studentům
- ÚčíTelka
- Odpoledka
- Škola doma
- Vzdělávací portál videí ČT edu
- Programy Českého rozhlasu
- Digi Koalice školám
- Učitelé +
- Učitelská platforma
- Ta učí tak a ten zas takhle
- GEG Učte s námi 2.0
Další materiály a inspirace
- Infografiky ke koronaviru ke koronaviru MZČR
- Infografiky Nevypusť duši
- Infografiky Jak pomoci dítěti, které prošlo traumatem
- Návod, jak přežít lockdown
- Jak pomoci dětem zvládat stres spojený s pandemií
- Překonání úzkosti z koronaviru
- Materiál k návratu dětí do škol Až se sejdeme ve škole
- Materiál k návratu dětí do škol Postupy podporující pocit bezpečí
- 10 tipů pro pomáhající a pečující
- Inforgafiky Centra Locika Pomocpro děti ohrožené domácím násilím
- První pomoc při úzkosti v nouzovém stavu
- Jak na koronadepresi
- Nebojte se poskytovat školám zpětnou vazbu Petra Mazancová odpovídala čtenářům
- Eduzín Rodiče vítáni
- Vzdělávací program Začít spolu
- Bulletin doporučení pro učitele Katedry psychologie FSS MUNI
- Pedagog Robert Čapek píše sérii článků Děti jsou doma o distančním vzdělávání
Souhrnné informace ke koronaviru
- Ministerstvo zdravotnictví, aktuálně o koronaviru
- COVID PORTÁL
- Mimořádná opatření Vlády ČR
- Souhrné informace ke vzdělávání koronavirus.edu
- Státní zdravotní ústav
- Česká správa sociálního zabezpečení, aktuální informace k ošetřovnému
- Ústav zdravotnických informací a statistiky
- Protiepidemický systém PES
- Aplikace eRouška
Koordinace poskytování podpory ve vzdělávání žáků se SVP
V PREZENTACI najdete informace k následujícím tématům:
- financování pedagogické intervence
- výkaznictví pro účely financování podpůrných opatření
- snižování maximálního počtu žáků ve třídách
- podpůrná opatření – popis, členění, příklady
Mateřské školy – co přinese novela školského zákona v praxi?
Přehled relevantních informací pro MŠ
META, o.p.s. – Jak je to s novelou školského zákona aneb podpora žáků s OMJ v praxi

ČOSIV se společně s organizací META, o.p.s. obrátil na MŠMT se žádostí o objasnění nejasností v případě nároku na podpůrná opatření pro žáky, kterým nedostatečná znalost či neznalost češtiny komplikuje vzdělávání, tedy například nemají dostatečnou znalost vyučovacího jazyka (podpůrná opatření 2. stupně) či neznají vyučovací jazyk (podpůrná opatření 3. stupně). Dle novelizovaného § 16 školského zákona mají žáci s odlišným mateřským jazykem nárok na adekvátní podpůrná opatření. (Pokračování textu…)