Veřejný webinář na téma: Jak snížit míru stresu s využitím znalostí o fungování mozku

domů / ehp_cz / Veřejný webinář na téma: Jak snížit míru stresu s využitím znalostí o fungování mozku
Veřejný webinář na téma: Jak snížit míru stresu s využitím znalostí o fungování mozku

Dne 22.2.2021 jsme pořádali veřejný webinář na téma: Jak snížit míru stresu – a pomoci sám sobě k udržení vnitřního klidu s využitím znalostí o fungování mozku (i za pandemie COVID-19). Lektorovala Mgr. Kristýna Farkašová, frekventantka našeho programu zaměřeného na podporu rozvoje dětského duševního zdraví a vzdělávání žáků s náročným chováním.

V době pandemie má péče o duševní zdraví zásadní význam, proto byl první webinář prakticky zaměřen na téma zachování vnitřního klidu v náročných časech.

První blok byl zahájen tématem stresu, jak se chováme ve stresových chvílích, zda existuje i dobrá míra stresu. Co pomáhá tomu, abychom se stávali odolnými, místo zcitlivělými a více křehkými. Pokračoval k tomu, zda máme možnost volit si svůj vnitřní klid. Zda víme, co ho podporuje a co boří.

Během webináře byl účastníkům několikrát nabídnut bezpečný prostor k přemýšlení nad následujícími otázkami: Co jim prospívá v tuto dobu? Kdy cítí klid a odpočinek? Které malé věci jim pomáhají v jednotlivých dnech najít rovnováhu? Na co potřebují nezapomínat, aby jim mohlo být dobře na světě? Jsme důležití, nejde přeskočit své vlastní rozpoložení a věnovat se zrovna tématu dětí.

„Jednu z myšlenek, které předkládám a která pochází od našich norských kolegů je úvaha Bruce D. Perryho o pěti stavech mysli. Ukazujeme si, co možná prakticky jak vypadáme v různých rozpoloženích naší mysli, jak se postupně zužují naše možnosti volně myslet, uvažovat dopředu. Jak v takovouto chvíli potřebujeme rozumět tomu, kde se člověk/dítě, se kterým pracujeme, nachází. Abychom ho neminuli a pracovali s ním tam, kde se nachází. Postupně mu pomáhali usedat zvolna jednotlivými stavy mysli až zpět ke klidu. A především nezapomínali, že jsme součástí této lidské zkušenosti. Také umíme vyjet z dobrých kolejí. A potřebujeme sami sebe udržet ve spodních patrech klidu, abychom mohli vahou svého bytí, své prosté klidné přítomnosti pomoci druhému najít jeho klid.“ Uvedla lektorka webináře.

Webinář byl zakončen praktickými tipy, jak se starat o své tělo, jak o režim dne, tak bychom mohli držet strukturu. Webinář zaznamenal spoustu příznivých ohlasů. A přestože byl informačně vytěžující, účastníci uvedli, že si u něj odpočali. Snad i proto, že záměrem bylo posilovat vědomí účastníků, že sice nemůžeme ovlivnit, jakým způsobem se bude vyvíjet pandemie, ale můžeme ovlivnit mnohé, co se týká našeho vlastního rozpoložení, naší vlastní rovnováhy a vlastního klidu.