Kurz – Od intuitivní pedagogiky k hodnotovému vzdělávání (19. – 23. května 2014)

domů / blog / Kurz – Od intuitivní pedagogiky k hodnotovému vzdělávání (19. – 23. května 2014)

Kurz se bude konat 19. 5. – 23. 5. 2014 v prostorách HUB Praha.
Do kurzu se můžete přihlásit zde.

Máte pocit, že vzdělávání by mohlo být založeno na skutečných hodnotách, vést k tomu, aby se děti na jejich základě rozhodovaly, a byly citlivé vůči potřebám svým i svého okolí? Chtěli byste, aby takové principy byly přirozenou součástí výuky běžných školních předmětů, nebo domácí výchovy?

Sestra Cyril učí své žáky: Jděte ven, choďte s otevřenýma očima, uvědomte si, co je třeba změnit, vymyslete jak, a udělejte to. Naučte se jak prakticky vyučovat inkluzi (přijetí), jak odložit soutěž jako motivační nástroj, a jak aktivovat v dětech potenciál jednat zodpovědně a sami za sebe. Na tomto praktickém kurzu se seznámíte s metodologií vyvinutou a vyzkoušenou sestrou Cyril Mooney během její padesátileté praxe a naučíte se ji sami využívat. Kurz je určen učitelům, ředitelům škol, rodičům a všem, kdo přichází do kontaktu s dětmi.

Metodologie zahrnuje:

– přípravu dětí i rodičů na koncept inkluze (dokazuje, že inkluze je efektivní a učí děti nejen zodpovědně se rozhodovat, ale že také dosahují vyšších akademických výsledků);

– objasnění, proč soutěž ve třídě není dlouhodobě efektivním nástrojem a způsoby jak pracovat bez ní a jak děti zcitlivovat vůči potřebám svým i ostatních;

– praktické postupy jak učinit hodnoty součástí běžné výuky a tak umožnit dětem, aby se staly součástí jejich každodenního života (90% školy sr. Cyril je praxe, 10 % teorie); a podporuje rozvoj zodpovědnosti dětí a jejich aktivní přístup k řešení problémů a k životu jako takovému.

Stručný popis kurzu:

Den 1. Co je vzdělání? Co jsou hodnoty? Diskuse na téma soutěž versus společnost. Inkluzivní třídy a jejich výhody. Prezentace metodologie založené na zkušenosti z prvního dne.

Den 2. a 3. Používání metodologie pro demonstraci toho, jak mohou být studentům podávána různá témata. Odnesete si konkrétní techniky, které budete moci sami používat.

Den 4. Jak tato metodologie pomáhá žákovi při studiu knih a porozumění látce. Budeme zkoumat jak užitečné je zahrnout do výuky témata, která odráží skutečnou realitu a lokální potřeby.

Den 5. Využití metodologie pro výuku různých předmět

O lektorce:
Sestra Cyril Mooney pochází z Irska a 50 let byla učitelkou a ředitelkou školy v Indické Kalkatě. Vytvořila unikátní systém hodnotového vzdělávání, založeného na inkluzi a vzájemné pomoci. Svým přístupem dokázala zbořit předsudky kast. V jejích třídách studují společně děti mnoha náboženství, věků, sociálních vrstev, i děti s postižením. Děti ze zámožných rodin si zde vyměňují zkušenosti s těmi z nejchudších, vzájemně se učí, a tím vznikají doslova zázračná předání. Mají výsledky, které odborníci považují za nemožné. Sestra Cyril svojí jedinečnou vzdělávací metodou změnila životy tisíců dětí. Sestra Cyril (PhD.) získala za svoji práci nesčetná ocenění a čestné doktoráty v Indii i na Západních universitách. Mimo jiné přednášela na konferenci Clinton Global Initiative v New Yorku, je členkou Rady za práva dětí v Indii. Když Indická vláda viděla rozsah její práce, požádala ji, aby se stala konzultantkou pro 600 škol, které nyní duplikují její vyjímečný vzdělávací systém.

Tento kurz je pravděpodobně jediný, který bude Sestra Cyril v České republice nabízet. Chcete-li vědět více o její práci, shlédněte dokumentární film, Tvé místo vedle mě, který byl o ní natočen.